Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Acoperiti-va durerea cu zambete.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Acoperiti-va durerea cu zambete. la data de Sam Ian 08, 2011 6:50 pm

bunget marin

Admin
Cand esti intr-un oras nou si ai nevoie de ceva, ai doua posibilitati, ori intrebi un localnic, ori cauti
sa te descurci singur, urmarind puzderia de firme ce se afla la tot pasul. Am fost recent intr-o
asemenea situatie, si cum imi place sa ma descurc singur mi-am ridicat ochii, incercand sa
gasesc o firma care sa ma scoata din incurcatura. "Daca ati venit in urma anuntului nostru ati
nimetit bine, va rugam sa poftiti in sala", imi spune o voce luandu-ma de mana. Cobor privirea.
Langa mine intrun carucior cu rotile, un om intre doua varste, caruia ii lipseau ambele picioare.
Invitatia a fost atat de surprinzatoare, incat nu am putut sa refuz. Am intrat in sala si o alta
persoana, si ea tot cu un handicap motoriu, dar care se putea misca pe propriile picioare mi-a
aratat unde sa ma asez. Cand m-am dezmeticit in sfarsit, am inteles ca era vorba despre o adunare
a persoanelor cu handicap. Scopul, strangerea unor fonduri, pentru a-l ajuta pe un prieten care se
afla intr-o situatie foarte grava. I-am privit pe acesti oameni, fiecare purta cu el o durere, o durere de
care stia ca nu va scapa niciodata. O durere pe care au invatat sa o poarte cu demnitate. O durere
pe care chipul lor nu lasa sa se intrevada ca exista. O durere pe care au invatat sa si-o acopere cu
zambete. In sinea mea, m-am simtit rusinat. Noi, cei care ne consideram oameni normali, ne
plangem din orice. Vom invata oare si noi vreodata sa fim ca ei ? Poate numai daca vom invata,
ceace pentru ei e atat de usor, sa ne acoperim durerea cu zambete.

http://justitiarul.ablog.ro/

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum